Hanem azért is, hogy felelős adózóként ellenőrizni tudd az adóügyeidet és azt is, hogy valóban az van-e Rólad a rendszerben, amiről te tudtál. Tényleg be vagy jelentve? Valóban annyival vagy bejelentve, amennyiben megegyeztetek?
De mi is ez az Ügyfélportál? Nézzük is meg, hogy mit kell tenned lépésről lépésre ahhoz, hogy elérd ezeket az információkat az új rendszerben!
Mi az az ÜPO?
Keresd fel a NAV új ügyfélportál oldalát
Az eBEV helyett viszont kifejlesztettek egy sokkal egyszerűbben használható, ügyfélbarát megoldást, ahonnan még az adatok is gyorsabban lehívhatóak! Ide kattinva éred el az ÜPO-t! Miután megnyitottad az oldalt, jelentkezz be az ügyfélkapus adataiddal.
Mit látsz a felületen?
-
azt, hogy mit lát rólad a NAV.
-
azt, hogy mi az adószámlád nettó egyenlege.
A felületen láthatod, hogy számos lehetőség jelenik meg, melyek közül választhatsz. Itt találod például az Adószámládat, a Foglalkoztatással kapcsolatos bejelentéseket és ha lejjebb görgetsz, akkor a Járulékadatok lekérdezése is megjelenik a további opciók mellett.
Járulékadatok lekérdezése azonnal
Ahhoz, hogy a járulékadataidat megtekinthesd, kattints a Járulékadatok lekérdezése csempén a Bővebb információ gombra. Ekkor bejön az alábbi felület, ahol beállíthatod a lekérdezés paramétereit.
Itt állítsd be azt az időszakot, amit szeretnél lekérdezni
A példában most a 2022-es egész évet kérdezzük le, így a beállított mintaparaméterek 2022. január és december közötti időszakra esnek. Amikor beállítottad a neked megfelelő időszakot, akkor kattints a Lekérdezés indítása gombra. Egy picit várni kell (de korántsem annyit, mint az eBEV esetében), és megjelenik a lekérdezés eredménye.
Mit találsz meg a lekérdezésben?
Attól függően, hogy magánszemélyként alkalmazott vagy egy cégnél vagy kisvállalkozóként önfoglalkoztató vagy, különbözhet a felület. Nézzünk példát mindkét esetre!
Magánszemély alkalmazottként:
Főállású kisvállalkozó:
Havonkénti bontásban ezek az adatok jelennek meg:
• ki volt a munkáltató vagy a kifizető, aki havonta bevallást adott Rólad a NAV-nak (ez lehet egy cég, ahol alkalmazott vagy és lehetsz te saját magad is, amennyiben főfoglalkozású egyéni vállalkozóként dolgozol)
• mennyi volt a bruttó jövedelmed, és ebből mennyi volt a munkabéred (vagy a vállalkozói jövedelmed)
• a jövedelmedből mennyi SZJA adóelőleget vontak le (ha KATÁ-s vagy, akkor nem vonódik SZJA!)
• volt-e bármilyen adókedvezményed (erről itt találhatsz bővebb információt)
• mi volt a TB (társadalombiztosítás) alapja (ez lesz majd a nyugdíjad és más pénzbeli ellátások alapja) és mennyi TB-t vontak le a jövedelmedből
• főfoglalkozású egyéni vállalkozóként, illetve teljes- vagy részmunkaidős alkalmazottként vagy-e bejelentve
• valamint milyen munkakörben foglalkoztatnak, foglalkoztattak a munkahelyeden (ha pedig egyéni vállalkozó vagy, akkor az kerül feltüntetésre)
Keresetkimutatás lekérdezése
Mit találsz a dokumentumban?
Bízom benne, hogy sikerült érthetően megmutatni a keresetkimutatás lekérdezését lépésről lépésre. Amennyiben kérdésed lenne a témával kapcsolatban, vagy más adózási és könyvelési problémával keresnél fel, úgy vedd fel velem a kapcsolatot a „Csak egy kérdés” szolgáltatásomon keresztül! Ez egy rövid, 20 perces konzultáció, ahol előre felkészülök a kérdésedre, így teljeskörűen utánajárva meg is válaszolom azt.
Ha szeretnéd a teljes mit tud rólam a NAV sorozatot videón megtekinteni:
Köszönöm, hogy elolvastad.
Katona Melinda vagyok, regisztrált adótanácsadó, ex-NAV-os, coach, tréner.
Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg másokkal is.
Ha szeretnél többet olvasni a témában, iratkozz fel a hírlevelemre!
Az információ hatalom: aktuális információkat küldök Neked, így elsőkézből értesülsz az adóügyeidet érintő dolgokról.
Nem spam-elem tele fiókodat, havonta 1-2 levélre számíthatsz.
Tudod, hogy van egy segítőd az adózásban, hozzám bátran fordulhatsz! Nincs rossz kérdés, csak fel nem tett kérdés!