Kinek, és mikor kell megfizetnie?
A társadalombiztosítás rendszerében a biztosítottak különböző egészségügyi szolgáltatásokat vehetnek igénybe. Ilyen szolgáltatás például az orvosi ellátás, betegszállítás, támogatott gyógyszerek…
Ha azonban egy belföldi magánszemély nem biztosított, és más jogcímen(és passzív jogon) sem jogosult egészségügyi szolgáltatásra, akkor egészségügyi szolgáltatási járulékot kell itthon fizetni.
Itt nagyon hangsúlyos, hogy a TB szerinti belföldinek kell ezt fizetnie.
Ki a TB-ben a belföldi?
magyar állampolgár és Magyarországon van bejelentett lakóhelye
menekült, oltalmazott
hontalan
3. országbeli és van huzamos tartózkodási jogosultsága
EGT állampolgár, akinek van Magyarországon bejelentett lakhelye
Biztosítottnak minősülsz, ha munkaviszonyban állsz, egyéni vagy társas vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő vagy…
Egészségügyi szolgáltatásra jogosult többek között az is, aki nappali tagozatos tanuló, nyugdíjas vagy anyasági ellátásban részesül.
Ha semmilyen jogcímen nem vagy jogosult a magyar egészségügyi ellátásra, meg kell fizetned az eü-i szolgáltatási járulékot.
Ennek havi összege 2025. január 01-től 11 800 Ft, napi összege pedig 390 Ft. (első ízben a február 12-én előírt kötelezettség.
A járulék összegét utólag, minden hónap 12-ig kell megfizetni, a NAV Egészségügyi szolgáltatási járulék beszedési számlára. Számlaszáma: 10032000-06055826.
A NAV 2020. július 1-jétől automatikusan írja elő a járulékot a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatszolgáltatása alapján. Ez azt jelenti, hogy neked semmi teendőd nincs, a járulékfizetési kötelezettséged akkor is megjelenik az adószámládon, ha nem jelentkezel be. A NAV tájékoztatást is küld számodra a járulékfizetési kötelezettség tényéről.
Jól teszed, ha te magad is rendszeresen ellenőrzöd az adószámládat. Ebben a cikkben részletesen leírom, hogyan teheted meg ezt:
Mi történik, ha nem fizeted meg a járulékot?
Abban az esetben, ha járulékhátralékod keletkezik, és ez meghaladja a járulék havi összegének hatszorosát, térítésmentesen már nem vehetsz igénybe egészségügyi szolgáltatást. A NEAK ekkor megszűnteti a TAJ-számodat, ami csak a tartozás megfizetése utáni naptól lesz újra érvényes.
Mit tegyél, ha külföldre költöztél?
Amennyiben valamelyik EGT tagállamban, Svájcban vagy Magyarországgal TB egyezményt kötött országban vállalsz munkát, így ott válsz biztosítottá, a külföldi munkavállalást 15 napon belül be kell jelentened a lakóhelyed szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási szervének. Nyomtatványa: „Bejelentő lap TAJ számmal rendelkező személy részére, aki EGT tagállamban, Svájcban vagy egyezményes államban biztosított.” A nyomtatványt a www.neak.gov.hu honlapon éred el. (az ottani TB rendszerben leszel biztosított és ha hazautazol, a kintről kapott EU egészségkártyáddal (ha EU-ban vagy biztosított) lát el a magyar orvos.
A bejelentéssel a TAJ számod ideiglenesen érvénytelenné válik, egészen addig, amíg a külföldi munkaviszonyod fennáll. Az érvénytelenítéssel az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét már nem kell megfizetni.
Mi történik, ha nem teszel eleget a bejelentési kötelezettségednek?
Ilyen esetben, a személy jogellenesen fizeti az egészségügyi szolgáltatási járulék összegét, és így a magyar társadalombiztosítás keretében egészségügyi szolgáltatást (pl. orvosi ellátást) vesz igénybe, akkor köteles ezen egészségügyi szolgáltatás Egészségbiztosítási Alapot terhelő költségeit megtéríteni.
Gyakori probléma, hogy
- a külföldre költözött honfitársunk figyelmetlenségből nem jelentette be a külföldi kitelepedését és a magyar TB rendszer azt látja, hogy van itt egy magyar, aki semmilyen szinten nem biztosított Magyarországon, a járulék összegét a NAV hónapról-hónapra előírja és erről akkor szembesül a hazánkfia, amikor tetemes hátraléka halmozódik fel és a NAV elkezdi vegzálni, esetleg végrehajtást kezdeményez.
- a külföldre költözött honfitársunk „ jó lesz még a magyar orvosi ellátás, ha hazautazom” felkiáltással, nem jelentkezik ki a magyar TB alól. És fizeti az eü szolgáltatási járulékot. Ez így helytelen és nem szabályszerű.
Az elején említettem, hogy nagy a jelentősége annak, hogy ki a magyar TB belföldi, mert neki állhat elő eü szolgáltatási járulék kötelezettsége.
Belföldi az, akinek Magyarország területén a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár.
Vagyis, ha megtartod a magyar lakcímed, akkor magyar a TB illetőséged.
Fentebb szó volt, ha EU-s tagállamba (bővebben EGT tagállamba) vagy Svájcba, vagy TB egyezményes országba költözöl, akkor a fentiek a Rád vonatkozó szabályok. Figyelem! A TB egyezményes ország nem keverendő azokkal az országokkal, akikkel kettős adóztatást elkerülő egyezményünk van! Pl.
2024-től az USA-val adózásban nincs, de TB-ben van egyezményünk!
Ha nem TB egyezményes országba mégy, ahhoz hogy megmaradjon a magyar eü ellátás, fizetni kell a szolgáltatási járulékot. Kinek? A TB belföldinek, azaz annak, akinek van magyar lakcíme. Estelegesen itt megfontolandó a magyar lakcím megszüntetése.
Ha kiköltözöl, beköltözöl, kiküldetésbe mennél, freelancer vagy digitális nomád vállalkozó vagy, beszéljük át a helyzeted!
Köszönöm, hogy elolvastad.
Katona Melinda vagyok, regisztrált adótanácsadó, minősített nemzetközi adózási és TB szakértő, és másik oldalról coach és tréner.
Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg másokkal is.
Ha szeretnél többet olvasni a témában, iratkozz fel a hírlevelemre!
Az információ hatalom: aktuális információkat küldök Neked, így elsőkézből értesülsz az adóügyeidet érintő dolgokról.
Nem spam-elem tele fiókodat, havonta 1-2 levélre számíthatsz.
Tudod, hogy van egy segítőd az adózásban, hozzám bátran fordulhatsz! Nincs rossz kérdés, csak fel nem tett kérdés!