Barion Pixel

Miről szól ez a bejegyzés?

Miért van ellenállás a könyvelőkkel szemben?

Kell-e könyvelő cégeknek?

Kell-e könyvelő átalányadózóknak?

Minden ügyféllel ugyanannyi a munkánk?

Nagyon sok a könyvelőt kereső vállalkozó, aki nem horror áron dolgozó könyvelőt keres.

Szögezzük le, hogy itt is, akárcsak az élet más területén, a szakember nem adja olcsón a szakmai tudását.

Akkor miért nem akarják ezt megfizetni pont egy olyan területen, ahol egy mulasztási bírság képes tönkretenni egy kivállalakozást, ahol a pénzügyeid felügyeletéről van szó.

Eleve ez a kérdés nem merülhet fel egy cég életében, ahol a könyvelés, beszámolókészítés tényleg szakember feladata, aki nagyon ismeri a számvitelt.

Véleményem szerint ez a kérdés nem merülhet fel egy tételes költségelszámolású egyéni vállalkozónál sem, ahol több ponton történik az adóztatás és egy rossz döntés sok adót eredményezhet.

Tehát csak katásoknál és átalányadózóknál kérdés ez. (a régikata megszüntetésével ez mostanában főleg az átalányadózóknál)

Mi ez az ellenállás a könyvelői szolgáltatással szemben?

1. Az én gondolataim szerint ennek egy része pszichológia.

Az adózás egy teher, a rohadt állam elveszi a pénzem. Aki ebben segítkezik, az nem érdemel sokat. Ezt is érzem a könyvelőkeresésben.

Vállalkozói szemmel a könyvelési díj egy költség, pont  olyan, mint egy előfizetés vagy egy szakmai könyv, továbbképzés (csak sokkal jobb a hatása). Ha a vállalkozásod éves tervében ez nincs benne, vagy nem tudod kitermelni, akkor a vállalkozásod koncepciójával van baj..

2. Nem tudod, mit jelent a könyvelés.

Óóó, hányszor hallom, hogy csak egy számlát kell könyveli, meg évente 5 bevallást benyújtani, nem akarok sokat fizetni.

Ezt persze, a szomszéd kislány is meg tudná csinálni, ha venne egy könyvelőprogramot….Nem is ez a tudomány a könyvelési szolgáltatásban.

Hanem az, hogy meg tudlak védeni a hibázástól, ha mégis hibáztál, tudom, hogyan kell helyrehozni, hogy bármikor kérdezhetsz.

Nagyon nehezek azok a beszélgetések, amikor könyvelőt keres valaki és úgy hív fel. Mert nehezen tudom neki átadni, hogy a havi könyvelési díj nálam sokkal több és teljesen mást jelent mint a számlák rögzítése. Ilyenkor kellene az ügyfeleim válaszait bemásolnom, hogy leírják, hogy mennyire hálásak, hogy így figyelek rájuk, hogy mennyivel nyugodtabban alszanak most, mint a könyvelő nélküli időszakban.

Ahogy egy kolleganőm mondta: rajta tartom a kezem a vállalkozásuk pénzügyi ütőerén

Hogy én tényleg szólok, ha a határidő után 1 nappal hátralékot látok, mert elfelejtette befizetni, hogy a könyvelőprogramban, egy saját excelben és a bonyolultabb eseteket kézzel is átszámolom. Azt szoktam viccesen mondani, ha lekapcsolják a netet, én akkor is meg tudom mondani egy átalányadózónak, hogy mennyi a fizetnivalója.

Mert az alapok régóta és erősen megvannak, a törvény szövegéből levezetve…

Nálunk nincs a mulasztási bírságnak még az esélye sem meg. Apropó: augusztustól emelkedtek egyes bírság tételek: 400 e Ft/mulasztás az alap, de pl. be nem jelentett alkalmazott 2 M Ft.

Te tudod-e, hány adókötelezettség van Rád vonatkozóan és ezeket hol találod meg?

3. Csalódtál már olyanban, aki könyvelőnek mondta magát.

Meg fizettél is neki.

De tudod-e, ki lehet ma könyvelő Magyarországon?

Nincs ilyen defíníció: bárki könyvelhet egyéni vállalkozóknak és  20 M Ft alatti árbevételű cégeknek. Igen, akár a szomszéd kislány is…

Nagyon sokszor fordulnak hozzám olyanok, akiknek volt könyvelője és kiderül, hogy alapvető gondok vannak: nem adat be a bevallást a könyvelő, nem vette észre, hogy már áfás az alanyi mentes vállalkozó.

Nekik mind OLCSÓ könyvelőjük volt.

Gondold el, aki 5 (!!) kiló kenyér áráért elvállal, mennyi ügyfelet kell kiszolgálnia, hogy egy minimálbért összekaparjon? És akkor mennyi figyelem jut Rád?

Visszatérve az eredeti kérdésre: kell-e könyvelő?

Egy jó könyvelő igen! Egy cégnek mindenképpen. Egy vszja-s egyéni vállalkozónak mindenképpen.

Egy katás (mondjuk egy betanítás vagy mentorálás után) meg tudja csinálni a dolgait, ha minden hónapban csak annyi van, hogy kiállít néhány számlát a magyar ügyfeleinek. Nincs semmi extra a vállalkozói életében.

És mi a helyzet az átalányadózókkal?

Tudom, hogy a kata után ezt is sokan maguk csinálják.

Nekem ez egy kicsit meredek. Annyi jogszabály, annyi banánhéj van, amin el lehet csúszni…szja, TB, szocho, áfa törvény Rád vonatkozó részei, adóeljárási szabályok.

Olyan ez, mint egy többismeretlenes egyenlet. Ha az egyiket megváltoztatjuk, akkor más az eredmény.

Szerintem sokan élnek boldog tudatlanságban, mert nem tudják mennyi apróság befolyásolhatja az adózást.  És melyik törvényben kell azt keresni. Amiről nem tudok tehát, az nem fáj.

DE! Ha valakinek van egy pénzügyi végzettsége vagy affinitása és van kedve, ideje VALÓS helyekről tájékozódni, akkor meg lehet csinálni egyedül is. Ha nincs külföldi ügylet, nincs élethelyzet változás, nincs szünetelés, csak minden hónapban megy a magyar ügyfeleknek a számlázás, akkor igen, bevállalható.

De amíg a magyar kisvállalkozók zöme nem tudja mi a különbség a bevétel és a jövedelem között, mi az a pénzforgalmi szemlélet vagy mi a pénztárkönyv, addig jobb ezt SZAKEMBERRE  bízni.

Tényleg drága-e 20-25 ezer forint havonta egy átalányadózónak?

Aki nem tervezetten vállalkozik, csak hazardírozik, annak biztos.

A könyvelési díj egy költség, pont olyan, mint egy előfizetés vagy egy szakmai könyv, továbbképzés (csak sokkal jobb a hatása). Ha a vállalkozásod éves tervében ez nincs benne, vagy nem tudod kitermelni, akkor a vállalkozásod koncepciójával van baj..

Néhány dolgot hadd mondjak el a másik oldalról is:

Van-e különbség, hogy mellékállású, főállású vagy nyugdíjas keres könyvelőt?

Sokszor erre hivatkoznak, hogy olcsóbban jussanak a szolgáltatáshoz.

 

Elárulom Neked, hogy a munka mennyisége nem attól függ, hogy mi a jogviszonyod. Szerinted kivel kevesebb a munka, és az időráfordítás?

Nyugdíjas ügyfél, akinek valóban nem kell járulékbevallást beadni, de van havi 40 számlája és sokszor kérdez. 

Vagy egy főállású ev-vel, aki havi 2 számlát állít ki.

Vagy a másodállású egyéni vállalkozóval, aki szeretne fejlődni és újabb és újabb tervei vannak és mindent át kell beszélni, hogyan befolyásolja az adózását?

Összefoglalva: ha vannak jó alapjaid az adózásról és van időd, energiád minden Téged érintő dolgot megtanulni, a változásokat lekövetni, és a vállalkozásod tényleg egyszerűen, hónapról-hónapra ugyanúgy működik külföldi ügyletek nélkül, akkor ne legyen könyvelőd. Egyébként nézz szét a könyvelői piacon, kivel tudnál emberileg együtt dolgozni, milyen áron, mi a szakterülete (olyan nincs, hogy valaki mindenhez is ért!), van-e valahol egy elérhető szakmai életútja.

katona-melinda

Köszönöm, hogy elolvastad.

Katona Melinda vagyok, regisztrált adótanácsadó, ex-NAV-os, coach, tréner.

Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg másokkal is.

Ha szeretnél többet olvasni a témában, iratkozz fel a hírlevelemre!

Az információ hatalom: aktuális információkat küldök Neked, így elsőkézből értesülsz az adóügyeidet érintő dolgokról.

Nem spam-elem tele fiókodat, havonta 1-2 levélre számíthatsz.

Tudod, hogy van egy segítőd az adózásban, hozzám bátran fordulhatsz! Nincs rossz kérdés, csak fel nem tett kérdés!

.